poniedziałek, 13 stycznia 2014

Odświeżamy: Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street

Cześć.


Dziś już jest 12 dzień nowego roku, jak ten czas szybko biegnie, a może lepszym określeniem byłoby ucieka. Niestety nie potrafię go ugłaskać i sprawić aby zwolnił chociaż odrobinę.


Dziś post, który w zamyśle ma rozpocząć całą serię podobnych. Chcę abyśmy wspólnie przypomnieli sobie filmy, które już mają kilka lat, a do których warto co jakiś czas wrócić. Seria ta ma roboczy tytuł ODŚWIEŻAMY.


Na pierwszy ogień idzie film dość młody, bo z 2007 roku. 

 

Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street  

w reżyserii Tima Burtona.

 
Akcja toczy się w XVIII wiecznym Londynie. Benjamin Barker (Sweeney Todd) - niesłusznie ukarany golibroda wraca z więzienia. Jest żądny zemsty na sędzim, który go skazał i odebrał mu żonę i córkę. Wszystko dzieje się w burtonowskim stylu, ciemno, gotycko, strasznie. Gra cieni i muzyki. 

Nie wspomniałam jeszcze, że film ten to musical, a Johny Deep i Helena Bohnam Carter (pani Lovett) śpiewają dość często.

 

Sweeney Todd po powrocie znajduje miejsce na salon fryzjerski nad restauracją pani Lovett. Swoją drogą kobieta była okropną kucharką, na potwierdzenie zamieściłam fragment filmu:

 

Sweeney Todd swoim salonie golił brody i podrzynał gardła (mówiłam, że będzie strasznie) klientom. Ich ciała nie szły na zmarnowanie - przydały się pani Lovett do nowego restauracyjnego menu.


Nie chcę zdradzać więcej szczegółów. Jeśli jeszcze nie widzieliście tego filmu - koniecznie to nadróbcie. Jeśli już widzieliście - warto go sobie odświeżyć i przypomnieć.

 

Na rynku jest natłok megaprodukcji i filmów akcji z Hollywood, z drugiej strony nasi rodzimi scenarzyści i reżyserzy zalewają nas chłamem seriali paradokumentalnych. Dlatego warto co jakiś czas zrobić sobie od tego mały "reset" i zobaczyć coś innego, nie powielanego, wyjątkowego.


Udanego oglądania i słuchania.


Pozdrawiam


Anka
2 komentarze:

  1. uwielbiam Sweeney Todd! Jak dla mnie genialna obsada :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Racja, obsada genialna. Swoją drogą Deep często gra z Heleną Bohnam Carter.

      Usuń